Історія села Семенки
Назва села Семенки походить від слова «Семен». Старожили підтверджують, що першим поселенцем на території села був Семен Чорний, а його називали «Семенко». В одній із старих історичних книг говориться «Семенки». Село розташоване на правому березі р. Буг, в 12-ти верстах на схід від Брацлава, через яке проходить поштова дорога з Брацлава на Гайсин і ділить село на дві частини.
Краєвид села Семенки
Семенки виникли в другій половині 18-го ст. на окраїні великого лісу, куди тікали селяни від своїх поміщиків. Очолював поселення селян-утікачів у 18-му ст. Чорний Семен, який служив лісовим охоронником у поміщика Древецького, що жив у селі Кунці. Православних прихожан було 634 чоловіка.
Головне заняття населення - хліборобство, частково рибальство.
Старожили розповідають, що північну частину села називали «долиною», де розміщувалися пивоварний завод та паперова фабрика.
В другій половині 18-го ст. Семенки входили до складу володінь поміщика Древецького, а пізніше належали до володіння пана Цибульського Якова. За розповіддю жителя села Закерничного Прокопа, в 1896-му році через с. Семенки проїжджав граф Потоцький на машині та застряг у болоті і просив витягти машину кіньми.
Між селами Семенки, Нижня Кропивна та Щурівці стояли військові табори, куди приїжджав цар Олександр І. Солдати голодували. Вони приходили в село за продуктами. Охоче їли навіть закваску, яку готували для випічки хліба.
Після смерті поміщика Древецького селянам с. Семенок було дозволено купити землю, що належала селу, але ті від купівлі відмовилися.
Землю купив куркуль Яків Цибульський, який мав у власному користуванні 662 десятини землі та два млини, а всі селяни села мали 370 десятин.
Він господарства вести не вмів, так як був неписьменним. Після смерті Цибульського володіння дісталися наймолодшому сину Дмитру, який в революцію емігрував у Польшу.
В 1905-1907 р. селяни повстали проти поміщика. На придушення селянського повстання було послано козачий загін 1880 р.
Згодом відкрито церковно-приходську школу. 1917 р. влада перейшла до рук робітничого класу.
В 1929-1930 роках у Семенках пройшла суцільна колективізація, організовано колгосп ім. Шевченка.
В 1931 році колгосп почав будувати свої громадські приміщення. В 1932 році прийшли з Брацлавського МТС перші трактори типу «Форзон». Поява першого трактора в селі виявилась великим святом.
За період Великої Вітчизняної війни в селі Семенках загинуло 42 чоловіка.Частина Радянських військ перерізала окупантам шлях - по переправі через річку Буг відкрито вогонь, де було знищено більше сотні гітлеревців. 1945-1946 рр. були надзвичайно важкими роками в економіці колгоспу і села в цілому. З року в рік в колгоспі почала зростати кількість техніки і стала підвищуватися врожайність полів. З цього часу в основному колгосп почав розвивати твариництво.
В 1937 році організовано сільську бібліотеку з книжковим фондом 3030 книг, клуб, стаціонарну кіноустановку, лікарню. В 1964 році з’явився другий корпус будинку під лікарню на 25 ліжок. Побудовано нові дитячі ясла на 50 місць. Село повністю радіофіковано.
Духовий оркестр села
В селі часто чули гру духового оркестру. Якщо в 1946-1947 поле копали лопатами, то в 1960-1963р. обробіток таких культур, як соняшник та кукурудза, проходив без затрат ручної праці.