Історія села Нові Обиходи
Історія Новообиходівської громади
Село Нові Обиходи, яке розкинулось на березі Південного Бугу- наймолодше село в Немирівському районі Вінницької області
Мальовничі краєвиди Південного Бугу.
Але у кожного села, як і в людини, є своя доля. Якщо інші села нашого району своїм корінням сягають у сиву давнину, що достеменно і не знають коли саме воно утворилось, то з Новими Обиходами зовсім навпаки. Тут вся історія – як на долоні.
14 вересня 1993 року перші десять сімей переселилися в новозбудоване село, яке ще не мало своєї назви. Тому дата 14 вересня традиційно відзначається, як День села.
Назву села ''Нові Обиходи'' присвоєно Верховною радою України 21 липня 1994 року.
Але відкинемо завісу історії…
В сиву давнину серед несходимих поліських лісів, багатих своїми природними дарами, приютилося невелике поселення. І коли монголо – татари нападаючи на Україну знищували та руйнували все, що траплялося на їхньому шляху, то за дарунком долі вороги обійшли поселення людей, яке заховалося далеко в глибині лісу. З того часу і пішла назва населеного пункту Обиходи, яке розрослось, розквітло. Йшли роки, люди працювали, народжувалися діти, життя вирувало..
Аж поки Чорнобильська трагедія своїм чорним крилом не зруйнувала людські долі. Територія села Обиходи Житомирської області, Коростенського району була визнана зоною обов'язкового відселення.
Обиходи. Спогади
Обиходи, ви Обиходи, ви полинове село біди,
Кажуть, ніби його обходили, навіть ті, з Золотої Орди.
Приїжджаєм сюди, а у серці один лиш сум,
Обиходи, ви Обиходи, скільки спогадів, скільки дум.
Де осиченьки, де берізоньки, де кохалося і жилось.
Вже не чуть тієї пісеньки, чи приспав її може хтось?!
Де взялась та лиха годинонька на зелене твоє чоло ?
Залишилося три дівчиноньки, ну а скільки їх тут було ?
І женилися, і виходили, і родилися – Боже мій !
Сум повінчаний з Обиходами, і на краще нема надій.
Не веселкою доля виткана на мереживі полотна.
Сумно дивиться хата вікнами,не одна така, не одна.
Чорні печі за хлібом скучили, мовчки сердяться чавуни.
В димарі тільки вітер змучено все запитує: "Де ж вони?"
Потьмяніли вже очі дідові навіть більше, ніж ордени,
Бо у серці поля нуклідові і нуклідові ясени.
Чи від цього щось в серці зміниться й проясніє тепер чоло,
Що з'явилося біля Вінниці Обиходи – нове село.
Куліш М.
Розпочався пошук території для будівництва нового населеного пункту. Побажанням переселенців – поліщуків було близькість лісу, річки і транспортного зв'язку. Найкращим варіантом для будівництва нового села стала мальовнича подільська земля Немирівщини. Будівництво села Нові Обиходи було розпочато в 1990 році на землях Коржівської сільської ради (біля села Самчинці) з метою реалізації державної чорнобильської програми для компактного переселення жителів – 371 сім’ї села Обиходи Коростенського району, Житомирської області, потерпілих в наслідок Чорнобильської катастрофи.
Історія Новообиходівської сільської ради об’єднала історії та традиції поліського села Обиходи Коростенського району, Житомирської області та подільського села Самчинці Немирівського району, Вінницької області.
Село Самчинці засноване в сиву давнину, що засвідчують два слов’янські поселення XI–XII ст. нашої ери. Крім того, тут було розкопано 80 злегка заглиблених жител та господарських споруд, а також залишки залізоплавильного виробництва. В часи польського панування Самчинці, як і сусідні села Коржівка і Городниця, належали польському феодалу. Селяни нерідко проявляли своє незадоволення і навіть непокору, але змушені були коритись. В радянський період тут був заснований ТСОЗ, на базі якого 1929 році було організовано колгосп. Під час окупації тут хазяйнували румуни. На фронтах Великої Вітчизняної війни загинули 51 житель села Самчинці. Післявоєнні роки були дуже важкими, люди працювали на відбудові сільського господарства.
В 1960–ті роки на території села проживало 750 жителів. Працювала Самчинецька восьмирічна школа, яка нараховувала близько 250 учнів, був дитячий садочок на 50 дітей, фельдшерсько–акушерський пункт, клуб, сільська бібліотека.
Село жило і працювало, тому що була людям робота. В колгоспі були: тракторний стан (20 тракторів, 9 машин, 5 комбайнів), кузня, стельмашня, комора, два млини, 5 ферм (260 корів, 200 телят, 50 коней, 5000 курей, 2500 овець ), молочарня. Під час розпаду Радянського Союзу, молодь шукала кращого життя за межами рідного села. З кожним роком жителів ставало все менше і менше. Завдяки вибору території під забудову нового села, Самчинці залишились на карті Немирівського району.
Вибір території під забудову села, його будівництво, заселення, встановлення, випав на долю талановитого керівника - голови колгоспу ''40-річчя Жовтня" (с.Обиходи Коростенського району) Мельника Василя Васильовича, який взяв на себе відповідальність за долю кожного жителя села.
Важким був час становлення молодого села, господарства, але в першу ж весну 1994 року всі поля були засіяні, всі городи в людей оброблені. Люди працювали не покладаючи рук, виробляли землю, закладали сади, бо в новозбудованому селі не було жодного деревця.
Спогади переселенців.
Згадує Купрейчук Лідія Василівна : "Приїхали в новозбудоване село. Село мені дуже сподобалось. Приваблювала природа, річка, ліс. На новому місці з'явилось багато друзів та додалось нових турбот: облаштування нового господарства. Великої туги за домівкою не було, тому що Вінницька земля прийняла нас гостинно. Згодом через рік народилася донечка –подоляночка."
Згадує Клименко Мотрона Василівна : " Коли я приїхала в нове село мені було 70 років. Їхати було страшно, але я приїхала не сама, а із дочкою та внуками. Сумувати за старим селом було ніколи, тому що перевезли велике господарство. В кінці вересня переїхали, а 8 жовтня народилася вже правнучка - сім'ї радість, а 26 жовтня в мене померла сестра. Отак і живе людина все життя в радості і горі. А щоб не було сумно, то потрібно працювати, тоді не буде часу на смуток."
Для поліпшення матеріального становища правлінням колгоспу було прийнято рішення, звернутися до Міністерства Оборони України з проханням взяти колгосп ''40- річчя Жовтня" у свою структуру. Таким чином у 1995 році було утворено військовий радгосп "Полісся". І пішли справи вгору, почало активно розвиватись господарство.
9 лютого 1996 року на 51 році пішов із життя Мельник Василь Васильович, нині центральна вулиця села Нові Обиходи носить ім’я засновника села Мельника Василя Васильовича.
Із 1996 року директором військового радгоспу «Полісся» був призначений Ярмоленко Василь Васильович
З 2003 року підприємство не працює. Земельні угіддя радгоспу "Полісся" у вересні 2012 року були розпайовані між членами колишнього господарства та здані в оренду інвестору СХК"Вінницька промислова група".
Першим сільським головою з 1994-1998 р. та 2002-2010 р. стала Ковальчук - Мовчан Ніна Йосипівна . Ніна Йосипівна зустрічала перших жителів новозбудованого села та докладала всіх зусиль, щоб люди не відчували себе чужими на новому місці.
З 1998 -2002 р. сільським головою був обраний Смаченко Віталій Петрович.
Не дивлячись на труднощі на території населеного пункту народжувалась нова інфраструктура.
А разом із селом будувалась і школа. Спочатку це була початкова школа в житловому будинку і складалась із чотирьох кімнат, в яких навчалися діти початкових класів. Директором початкової школи було призначено Терещук Світлану Віталіївну. Учні старших класів тимчасово навчалися у Райгородській школі.
У вересні 1994 року зусиллями будівельників та призначеного директора школи Усаченка Анатолія Михайловича, гостино відкрила двері нова середня загальноосвітня школа І -ІІІ ступенів.
Новообиходівська ЗОШ І-ІІІ ст.
1 вересня 1994 року вважається днем народженням сільської школи. До Новообиходівської ЗОШ І-ІІІ ступенів почали ходити діти не тільки із Нових Обиходів, а й із сусідніх сіл: Самчинець, Коржівки та Городниці.
Навесні з ініціативи колишнього директора школи Усаченка Анатолія Михайловича в 1995 року на території школи, заклали фруктовий сад. Всі працівники школи, учні старших класів під керівництвом завгоспа школи Сергієнка Петра Петровича активно та старанно посадили молоді деревця. Нині цей сад радує око не тільки весняним буйним цвітом, але й гарними багатими врожаями восени.
З 1997- 2006 рік посаду директора школи обіймав вчитель історії Мельниченко Микола Іванович.
З 2006 року на посаду директора обіймає Собченко Марина Василівна.
Директор Новообиходівської ЗОШ І-ІІІ ст. Собченко М.В.
Протягом 2006-2015рр. було зроблено капітальний ремонт спортзалу, перекрито 80% покрівлі приміщення школи, зроблено ремонт другого поверху школи та поточний ремонт першого поверху, оновлено стенди, створено два рекреаційні куточки.
В 1996 році в новозбудованому селі Нові Обиходи було відкрито сільську бібліотеку. Першим і працюючим донині бібліотекарем є Мельник Оксана Іванівна.
Бібліотека була розташована в приміщені житлового будинку, займала дві кімнати. В першій кімнаті розміщувалась дитяча, а в другій доросла і галузева літератури. Книжковий фонд бібліотеки складав близько 2500 примірників. Завдяки допомозі районної бібліотеки, сільської ради та жителів села бібліотека поступово поповнювалася новими книгами.
В 1996 році сільську бібліотеку було перенесено у приміщення Новообиходівської ЗОШ І-ІІІ ст., де для потреб книгозбірні було виділено приміщення на другому поверсі загальною площею 25 кв. м.
Бібліотекар Новообиходівської сільської бібліотеки Мельник О.І.
З кожним роком книжковий фонд бібліотеки поповнюється новими надходженнями. На даний час книжковий фонд складає 3406 примірників.
Аматорський коллектив.
У 2011 році в результаті кропіткої роботи бібліотекаря в книгозбірні було облаштовано краєзнавчий куточок, а саме: було зібрано чимало предметів побуту минулих часів : сорочки, рушники, предмети домашнього вжитку, які зручно розташувалися у окремо відведеному місці сільської бібліотеки.
Предмети побуту в краєзнавчому куточку.
Краєзнавчий куточок полюбляють відвідувати учні школи. Куточок постійно поповнюється новими експонатами.
Учні школи роздивляються експонати краєзнавчого куточка.
Для обслуговування газової котельні, що обігрівала школу та водопровідної мережі, протяжністю 26 кілометрів було створено комунальну службу, яка пізніше увійшла до складу асоціації “Вінницясільсервіс”, тривалий час керівником якої був Белінський Валерій Володимирович.
Медичне обслуговування населення на території сільської ради, з першого дня утворення села, здійснює амбулаторія загальної практики сімейної медицини (головний лікар Терещук Ю.О.), персонал якої складається з 4 чоловік.
Головний лікар Терещук Ю.О. Новообиходівської амбулаторія загальної практики сімейної медицини.
Для того, щоб медична установа відповідала сучасним вимогам у 2012 році до приміщення амбулаторії було підведено воду, облаштовано санітарний вузол. У 2013 році амбулаторія для послуг громади одержала новий автомобіль "швидкої допомоги".
У 1997 році в приміщенні сільської ради було відкрито відділення поштового зв’язку, яке очолювала Мельник Г. М., а згодом Прус В.І., чотирма листоношами обслуговуються населені пункти сіл : Нові Обиходи, Самчинці, Коржівка, Городниця.
Приміщенні сільської ради, відділення поштового зв’язку.
У 2003 році в центрі села Нові Обиходи встановлено пам'ятний знак загиблим у Великій Вітчизняній війні, аби пам'ять про страшні роки лихоліття ніколи не згасала в серцях нащадків.
Жителі територіальної громади пишаються, що в селі проживають воїни-нтернаціоналісти- Гладкий В.К., Другак В.О., Кондратюк В.В., Хоменко Г.П. та учасники АТО – Знайда Г.І., Кривошеєнко С.І., Пип»як В.М., Сидорук М.Л., Стратович М.М..Заєць М.К., Мокан І.В.,Мовчан П.А.,Лопачук Ю.В., Чераньов В.В., Купрейчук Б.В., Броневицький В.В., Барановський А.М., Копишинський С.І.
В с. Нові Обиходи телефонний зв’язок забезпечує автоматична телефонна станція на 500 номерів, яку обслуговує інженер Свистун А.Л.
На території села зареєстровано релігійні общини: православна община Київського патріархату, православна община Московського патріархату, римо-католицька община, община ЄХБ, община адвентистів сьомого дня.
Серед культових споруд територіальної громади окрасою є римо-католицький костел в селі Самчинці, побудований у 1909 році.
Римо-католицький костел в селі Самчинці
Завдяки зусиллям жителів села, а особливо церковному старості Тищенко Олексію Йосиповичу в листопаді 2001 року була відкрита православна церква в пристосованому житловому будинку в селі Нові Обиходи. А в 2007 році з ініціативи православних віруючих в центрі села Нові Обиходи закладено новий храм, який був освячений у вересні 2015 року.
с.Нові Обиходи Православний храм Святої Параскави П’ятниці.
Будинок молитви євангельських християн-баптистів, відкритий в 2003 році.
12 недобудованих будинків, в селі Нові Обиходи по вулиці Лісовій, були придбані в 1998 році підприємцем Слепенчук Г. Г. Більшість із них було введено в експлуатацію та відкрито у 2000 році приватний пансіонат здорового способу життя «Наш дім» з обслуговуючим персоналом, який оздоровлює людей не тільки з України, а з різних куточків світу.
Приватний пансіонат здорового способу життя «Наш дім».
Фахівці пансіонату надають жителям села медичні консультації, проводять лікувальні масажі за потреби, читають лекції про здоровий спосіб життя, який є основною ідеєю їх діяльності. Директор пансіонату «Наш дім» Слепенчук Г.Г. – талановитий керівник, яка поставила роботу санаторію на європейський рівень
З 2010-2016 р. сільським головою обрана Білик Ніна Василівна.
Білик Н.В. в робочому кабінеті
У 2012 році в приміщенні Новообиходівської ЗОШ 1-111 ступенів відкрито дошкільний навчальний заклад «Сонечко» на одну різновікову групу. Колектив дитячого садочка складається із 5 чоловік.
У 2012 році відновлено вуличне освітлення по селу Нові Обиходи протяжністю 7,2 км.
У 2017 році розпочато будівництво вуличного освітлення по с.Самчинці протяжністю 1,5 км.
Протягом 2012-2016 рр. зроблено ремонт близько 4км. доріг з твердим покриттям по с.Самчинці та ямковий ремонт асфальтованих доріг по с.Нові Обиходи за кошти бюджету сільської ради та спонсорів СХК «Вінницька промислова група»
У період з березня по грудень 2015 року Новообиходівською сільською радою за підтримки Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» ДЕСПРО реалізовано проект «Капітальний ремонт мереж водопостачання с.Нові Обиходи та с.Самчинці»
Фінансування проекту здійснено спільно коштами жителів с.Нові Обиходи та с.Самчинці, Новообиходівської сільської ради, Немирівської районної ради, Вінницької обласної ради, спонсорів СХК «Вінницька промислова група» та проекту ДЕСПРО.
В межах проекту побудовано 11,3 км. водопровідних мереж та відремонтовано свердловину, внаслідок чого покращено якість життя мешканців громади.
Станом на 01.01.2017 року на території Новообиходівської громади налічується 323 домогосподарств (275 в с.Нові Обиходи, 48 в с.Самчинці). Проживає 738 жителі (в т.ч. с.Нові Обиходи - 657 чоловік, с.Самчинці - 81 чоловік). В підсобних господарствах громадян утримується - 60 корів. Жителі сільської ради мають в користуванні до 100 одиниць транспортних засобів.
На території сільської ради функціонує 5 торгових точок (приватні підприємці - Лазаренко Ж.В., Копишинська С.В., Копишинський Ю.В., Гриневич І.В.), які займаються продажем населенню продуктів харчування.
У 2017 році на території Новообиходівської громади планується відкриття молокопереробного підприємства ТОВ «Вільсон» в с.Нові Обиходи та виготовляється проектно-кошторисна документація на будівництво гідроелектростанції ПП «Західний торг» в с.Самчинці за межами населеного пункту.