Пошук

Організація проведення інструктажів з питань охорони праці

Дата: 02.10.2023 08:27
Кількість переглядів: 55

Фото без опису

Під час прийняття на роботу та періодично на підприємстві працівники повинні проходити інструктажі з таких питань:

 • охорони праці;
 • правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих;
 • надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків.

     За характером і часом проведення  інструктажі  з питань  охорони праці  поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий.

           Вступний інструктаж проводиться:

 • з усіма працівниками, які приймаються на постійну або тимчасову роботу, незалежно від їх освіти, стажу роботи та посади;
 • з працівниками інших організацій, які прибули на підприємство і беруть безпосередню участь у виробничому процесі або виконують інші роботи для підприємства;
 • з учнями та студентами, які прибули на підприємство для проходження трудового або професійного навчання;
 • з екскурсантами у разі екскурсії на підприємство.

     Вступний інструктаж проводиться спеціалістом служби охорони праці або іншим фахівцем відповідно до наказу (розпорядження) по підприємству, який в установленному Типовим положенням порядку пройшов навчання і перевірку знань з питань охорони праці.

     Вступний інструктаж проводиться в кабінеті охорони праці або в приміщенні,що спеціально для цього обладнане, з використанням сучасних технічних засобів навчання, навчальних та наочних посібників за програмою, розробленою службою охорони  праці з урахуванням  особливостей виробництва. Програма та тривалість інструктажу затверджуються керівником підприємства. Запис про проведення вступного інструктажу робиться в журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці, який зберігається службою охорони праці або працівником, що відповідає за проведення вступного інструктажу, а також у наказі про прийняття працівника на роботу.

           Первинний інструктаж проводиться до початку роботи безпосередньо на робочому місці з працівником:

 • новоприйнятим (постійно чи тимчасово) на підприємство або до фізичної особи, яка використовує найману працю;
 • який переводиться з одного структурного підрозділу підприємства до іншого;
 • який виконуватиме нову для нього роботу;
 • відрядженим іншим підприємством, який бере безпосередню участь у виробничому процесі на підприємстві.

     Первинний інструктаж проводиться з учнями, курсантами, слухачами та студентами навчальних закладів:

 • до початку трудового або професійного навчання;
 • перед виконанням кожного навчального завдання, пов'язаного з  використанням різних механізмів, інструментів, матеріалів тощо.

     Первинний інструктаж на робочому місці проводиться індивідуально або  з групою осіб  одного фаху за діючими  на підприємстві інструкціями з охорони праці відповідно до виконуваних робіт.

          Повторний інструктаж проводиться на робочому місці індивідуально з окремим працівником або групою працівників,які виконують однотипні роботи, за обсягом і змістом переліку питань первинного інструктажу.

     Повторний інструктаж проводиться в терміни, визначені нормативно-правовими актами з охорони праці,  які діють у галузі, або роботодавцем (фізичною особою, яка використовує найману працю) з урахуванням конкретних умов праці, але не рідше:

 • 1 разу на 3 місяці – на роботах із підвищеною небезпекою;
 • 1 разу на 6 місяців – для решти робіт.

     Позаплановий інструктаж проводиться з працівниками на робочому місці або в кабінеті охорони праці:

 • при введенні в дію нових або переглянутих нормативно-правових актів з охорони праці, а також при внесенні змін та доповнень до них;
 • при зміні технологічного процесу, або модернізації устаткування, приладів та  інструментів, вихідної сировини, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці;
 • при порушеннях працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що призвели до травм, аварій, пожеж тощо;
 • при перерві в роботі виконавця робіт більш ніж на 30 календарних днів – для робіт із підвищеною небезпекою, а для решти робіт – понад 60 днів.

     Позаплановий інструктаж з учнями, студентами, курсантами, слухачами проводиться під час проведення трудового й професійного навчання  при  порушеннях ними вимог нормативно-правових актів з охорони праці,  що можуть призвести або призвели до травм, аварій, пожеж тощо.

     Позаплановий інструктаж може проводитись індивідуально з окремим працівником або з групою працівників одного фаху. Обсяг і зміст позапланового інструктажу визначаються в  кожному  окремому випадку залежно від причин і обставин,  що спричинили потребу його проведення.

         Цільовий інструктаж проводиться з працівниками:

 • при ліквідації аварії або стихійного лиха;
 • при проведенні робіт, на які відповідно до законодавства оформлюються наряд-допуск, наказ або розпорядження.

     Цільовий інструктаж проводиться індивідуально з окремим працівником або з групою працівників. Обсяг і зміст цільового інструктажу визначаються залежно від  виду робіт, що виконуватимуться.

     Первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі проводить безпосередній керівник робіт  (начальник структурного підрозділу, майстер) або фізичн особа, яка використовує найману працю.

     Первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі завершуються перевіркою знань у вигляді усного опитування або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці особою, яка проводила інструктаж.

     При незадовільних результатах перевірки знань, умінь і навичок щодо безпечного виконання робіт після первинного, повторного чи позапланового інструктажів протягом 10 днів додатково проводяться інструктаж і повторна перевірка знань.

     При незадовільних результатах перевірки знань після цільового інструктажу допуск до виконання робіт не надається. Повторна перевірка знань при цьому не дозволяється.

     Про проведення первинного, повторного, позапланового та цільового інструктажів та їх допуск до роботи, особа, яка проводила інструктаж, вносить запис до журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці. Сторінки журналу реєстрації інструктажів повинні бути  пронумеровані, прошнуровані й скріплені печаткою.

     Перелік професій та посад працівників, які звільняються від повторного інструктажу, затверджується роботодавцем. До цього переліку можуть бути зараховані працівники, участь у виробничому процесі яких  не пов'язана з безпосереднім  обслуговуванням об'єктів, машин, механізмів, устаткування; застосуванням приладів та інструментів, збереженням або переробкою сировини, матеріалів тощо.

 

     Головний спеціаліст Відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно - перевірочної роботи Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області                          С.М. Пашенько 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень