З початком війни одним з найбільш популярних правових питань у населення було і залишається виїзд чоловіків за кордон. В цій статті спробуємо розібратись з найбільш актуальними питаннями у цій тематиці.

     Чи дозволено виїзд чоловіку, який тимчасово непридатний до військової служби?

     Так, дозволяється виїзд за межі України за умови наявності підтверджуючих документів.

     Згідно абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

     Чи дозволено виїзд чоловіку, який обмежено придатний до військової служби?

     Ні, на даний час діють тимчасові обмеження у праві виїзду з території України для таких осіб.

     Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які мають військово-облікові документи з ТЦК та СП із відміткою/записом «непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час» – не мають права виїжджати за межі України, оскільки для такої категорії осіб, не передбачено відстрочки від призову, яка передбачена частиною першою статті 23 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

     Чи дозволено виїзд чоловіку який є батьком трьох і більше дітей, в тому числі і від різних шлюбів? Чи дозволено такий виїзд без дітей?

     За змістом п. 2-6 Правил категорії осіб, яким дозволяється виїзд за межі України, визначено частиною першою статті 23 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

     Зокрема, абзацом четвертим ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено таку категорію, як жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

     Таким чином, визначальним фактором є не батьківство, а саме утримання трьох і більше дітей.

     Отже, для перетину кордону на даній підставі необхідно надати підтверджуючі документи на утримання трьох і більше дітей віком до 18 років.

     Такими документами можуть бути:

  • свідоцтва про народження дітей(трьох і більше);
  • рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком;
  • рішення суду про розірвання шлюбу та рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання дітей з батьком;
  • посвідчення батька багатодітної сім’ї.

     Також слід врахувати, що якщо чоловік не проживає однією сім’єю зі своєю дитиною ( дітьми), необхідно надати докази утримання такої дитини (дітей).

     Підтверджуючими документами можуть бути рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів, розміру сплати таких аліментів, тощо.

     Такі чоловіки можуть перетинати кордон без фізичної присутності дитини чи дітей але за обов’язкової наявності свідоцтва про народження дітей (трьох і більше) або нотаріально завірені їх копії.

     Порядок виїзду чоловіків-військовослужбовців, які їдуть на лікування внаслідок поранень на війні

     Виїзд осіб із складових сил оборони та сил безпеки, постраждалих у зв’язку з військовою агресією рф проти України,  на лікування за кордон здійснюється за наявності:

        1) паспорта громадянина України для виїзду за кордон або паспорта громадянина України (за їх відсутності – документів, що містять  відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону);
       2) висновку про необхідність направлення особи на лікування за кордон;
       3) листа МОЗ про погоджений з іноземною стороною перелік осіб, яких заклади охорони здоров’я іноземних держав можуть  прийняти на лікування за кордоном.

     Порядок виїзду чоловіків, які мають подвійне громадянство

     Згідно законодавства України подвійне громадянство (тобто громадянство України та ще однієї, або декількох країн) в Україні не допускається.

     Особа, яка має декілька громадянств, одне з яких – України, у відносинах із Україною вважається громадянином України, відповідно до неї також застосовуються загальні обмеження щодо перетину кордону в період воєнного стану.

     Підстави втрати та припинення громадянства України визначені у статтях 18 та 19 Закону України «Про громадянство». У будь-якому випадку громадянство припиняється в день видання відповідного указу Президента України. Отже, використовувати паспорт громадянина іншої країни для перетину державного кордону України на законних підставам мають фізичні особи після видання Указу Президента України про втрату такими особами громадянства України.

     Виїзд чоловіків, які заброньовані за підприємствами

Порядок бронювання встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану».

     Для підтвердження підстав щодо перетинання державного кордону України на виїзд з території України, крім документів, зазначених у статті 2 Закон України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» особа має подати також:

  • витяг з наказу Міністерства економіки (згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 194 );
  • документи про відрядження такої особи за кордон.

     Чи можливий за кордон виїзд студентів?

     Виїзд не дозволяється. Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які є здобувачами передвищої та вищої освіти, асистенти – стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, але дана категорія не має права виїжджати за кордон, так як ця категорія зазначена в абзаці другому частині третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну  підготовку та мобілізацію», а не у частині першій цієї статті.

     А тому, відповідно до п. 2-6 Правил, дана категорія громадян не має права виїжджати за межі території України.

     Чи можливо зараз чоловікові виїхати за кордон  під заставу?

     Ні. Послуга єВідряження, яка б дозволила військовозобов’язаним чоловікам виїжджати за кордон за умови внесення за них роботодавцем застави у 200 тис. грн, так і не була реалізована. Чи передбачено її запуск пізніше – теж невідомо

     Чи є відповідальність для військовозобов’язаних, які не повернулися після початку мобілізації?

     Юридично такої відповідальності не передбачено. Були деякі спроби ввести відповідні норми в законодавстов, проте вони не були підтримані парламентом.

     Чи є обмеження в перетині кордону для військовозобов’язаних жінок?

     На даний час жодних обмежень немає.

 

     Для  отримання додаткових роз’яснень з даного приводу, а також для отримання консультацій по іншим правовим питанням, Ви можете звернутися до сектору Немирівського бюро правової допомоги за адресою: місто Немирів, вулиця Гімназійна, будинок 19. Єдиний телефонний номер (контактний центр системи надання безоплатної правової допомоги) 0 800 213 103 – безкоштовно.

     Джерело: https://pravokator.club/news/peretyn-kordonu-vijskovozobov-yazanymy/