Вимоги безпеки під час роботи з пестицидами

Дата: 05.07.2022 10:37

У весняний період (період інтенсивного застосування пестицидів у сільському господарстві) збільшується кількість звернень до лікувальних закладів зі скаргами про погіршення здоров’я через отруєння пестицидами. Отруєння різного ступеня важкості є наслідком ігнорування елементарних вимог безпеки при застосуванні підприємствами, фермерами, власниками присадибних ділянок пестицидів та порушення вимог щодо інформування населення, зокрема бджолярів, про плани застосування хімічних засобів. Сучасне сільськогосподарське виробництво передбачає широке використання хімічних засобів. На практиці це характеризується постійним збільшенням пестицидного навантаження на сільськогосподарські угіддя і відповідно – на навколишнє середовище загалом та людей зокрема.Регламенти застосування пестицидів визначаються Державними санітарними правила ДСП 8.8.1.2.001-98, Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві затверджені наказом Міністерство охорони здоров’я України від 03.08.1998 № 1

Ось деякі основні положення:

-на території України дозволяється транспортування, зберігання і застосування тільки зареєстрованих пестицидних препаратів;

-до роботи з пестицидами допускаються особи, що пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідні посвідчення, допуск та наряд на виконання робіт з пестицидами;

-адміністрація підприємства, установи, організації, господарства зобов’язані надавати в розпорядження працюючих з пестицидами засоби механізації, спеціальний одяг і спецвзуття, засоби захисту рук, органів дихання, зору, проводити навчання правилам техніки безпеки;

-пестициди перевозяться тільки в спеціально виділених для цих цілей транспортних засобах;

-зберігання пестицидів допускається тільки в спеціально призначених для цього складах, обладнаних належним чином із витриманою санітарно-захисною зоною;

-зберігання пестицидів на складі допускається тільки після його погодження установами Держпродспоживслужби України та охорони природи і отримання паспорта. Паспортизація здійснюється щорічно.

При застосуванні пестицидів робітники повинні допускатися по наряду при наявності посвідчення про спеціальну підготовку та висновку лікаря щодо відсутності протипоказань до роботи з пестицидами. Результати медичних оглядів та посвідчення про спеціальну підготовку видається строком на один рік.Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10 години) і вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10оС.У зоні роботи з пестицидами необхідно обладнати місця для відпочинку і приймання їжі, які забезпечуються бачками з питною водою, рукомийником і медичною аптечкою. Це місце повинно розташовуватися не ближче 200 метрів від межі застосування пестицидів.Завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, а при використанні авіаційного методу обробку полів – за три дні, адміністрація господарств сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.При авіаційних хімічних роботах авіаційні працівники (пілоти, техніки, інженери, мийники), а також працівники замовника (робітники завантажувального майданчика, сигнальники) повинні мати допуск на право здійснення робіт з пестицидами і агрохімікатами, медичні книжки.

Забороняється проведення авіаційної обробки пестицидами всіх груп токсичності с метою боротьби зі шкідниками та хворобами сільгоспкультур, лісових та інших угідь, які розташовані ближче:

а) 5 км від місця постійного знаходження пасік;

б) 2 км від рибогосподарських водойм, об’єктів природно-заповідного фонду;

в) 1 км від населених пунктів, ферм, а також посівів сільгоспкультур, які вживаються в їжу без термічної обробки (цибуля, кріп, помідори, огірки), садів, виноградників і місць здійснення інших сільськогосподарських робіт.

При наземному способі обробки обов’язково враховується швидкість вітру, який повинен бути не більше 3-4 м/с, зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при цьому повинна бути не менше 500 м при вентиляторному обприскуванні, не менше 300 м при штанговому обприскуванні і дощуванні.

Загалом, у системі хімічного захисту рослин культура застосування ядохімікатів потребує найменших затрат і має найбільшу ефективність у досягненні результату безпечного їх використання.

Страховий експерт з охорони праці                                     Сергій Пашенько.