ВІДОКРЕМЛЕНИЙ СТРУКТУРНИЙ ПІДРОЗДІЛ НЕМИРІВСЬКИЙ ВІДДІЛ «ДУ ВІННИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ та ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МОЗ УКРАЇНИ» інформує:

Дата: 23.02.2022 13:42

Йододефіцит: що варто знати і як уберегтися

Йод — це мікроелемент, потрібний організму для створення гормонів щитоподібної залози, яка регулює наш метаболізм.

Йод необхідний людині протягом усього життя. Нестача йоду в організмі призводить до затримки росту у дітей, порушення інтелектуальної активності, розвитку та обміну речовин.

Україна входить до переліку країн із недостатнім споживанням йоду  .

Чим небезпечний дефіцит йоду?

Наслідки нестачі йоду в організмі:

- відчуття постійної втоми, слабкість, депресія;

- збільшення щитовидної залози (зоб);

- затримка росту у дітей;

-  затримка інтелектуального розвитку у дітей;

-  зниження розумової активності у дорослих;

-  порушення обмінних процесів;

-  загроза переривання вагітності ;

-  неонатальний гіпотиреоз;

- рак щитовидної залози;

- погіршення пам’яті, слуху;

-  підвищення холестерину;

-  сухість шкіри, втрата її еластичності;

-  порушення роботи кишківника;

- відчуття холоду;

- різке зниження чи підвищення маси тіла;

-  набряки;

- випадіння волосся тощо.

Через недостатній вміст йоду в ґрунтах регіонів України, віддалених від моря, гористих місцевостях, у низці прибережних регіонів тощо, мільйони українців щодня відчувають наслідки йододефіциту.

Скільки потрібно йоду, щоби бути здоровим?

Залежно від віку добова потреба в йоді складає від 90 до 300 мкг.

Для жінок така норма становить 150–300 мкг, а для чоловіків — до 300 мкг.

Для дітей:

0–6 років — 90 мкг;

6–12 років — 120 мкг.

Більшість мешканців України щодня споживає лише 40–80 мкг йоду на добу!

У зоні найбільшого ризику — Західна Україна та Чернігівська область, де споживання йоду найменше. У південних та східних областях нашої країни дефіцит йоду виражений не так сильно.

Експерти ВООЗ вважають безпечною дозу йоду в 1 000 мкг (1 мг) на добу.

У деяких країнах, наприклад у Японії, добове споживання йоду може досягати 20 мг на добу (20 000 мкг) через уживання морських водоростей та морепродуктів. В Австралії безпечним вважають споживання до 2 000 мкг йоду на добу для дорослих і до 1 000 мкг — для дітей.

За все життя людина споживає близько 3–5 г йоду — приблизно одну чайну ложку.

Створити надлишок йоду в організмі досить складно, оскільки 95–98% йоду, що надходить в організм, виводиться із сечею, а 2–5% — через кишківник.

Профілактика йододефіциту

Існує кілька стратегій боротьби з йододефіцитом, найпоширенішою з яких є йодування солі.

Щоб уникнути йододефіциту, до щоденного раціону слід включити такі продукти:

- морепродукти (мідії, кальмари, креветки, ікру);

- білу рибу (минтай, хек, тріску та ін.);

- морську капусту (ламінарію);

- овочі (картоплю, редиску, часник, буряк, томати, баклажани, спаржу, зелену цибулю, щавель, шпинат);

-  фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси, хурму, фейхоа);

- яйця, молоко,  яловичину,   волоські горіхи.

Найпростішою профілактикою дефіциту йоду в організмі є споживання йодованої солі, насиченої цим мікроелементом. Отож для приготування щоденних страв замініть звичайну сіль на йодовану.

Україна є однією з небагатьох країн, які не мають закону про обов’язкове йодування солі. Як свідчить досвід більше 140 країн світу, де така норма прописана в законодавстві, універсальне йодування харчової солі   є найефективнішим і найдешевшим способом подолання йододефіциту.

З повагою

Завідувач   відділом                                                   Анатолій Хмара