Пошук

Немирівське бюро правової допомоги інформує

Дата: 31.03.2021 14:23
Кількість переглядів: 614

Фото без опису

 Немирівське бюро правової допомоги
м.Немирів, вул. Гімназійна, 19,
тел.(04331) 2-18-10; (097)2246696

 

     Поновлення батьківських прав. Корисні матеріали

     Позбавленням батьківських прав держава захищає дітей від тих батьків, які своїми вчинками, способом життя та ставленням до життя і здоров’я несуть серйозну загрозу для здоров’я та навіть життя власних дітей.

     Відповідно до статті 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав якщо вони:

 • не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я і протягом 6 місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування (без поважної причини);
 • ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;
 • жорстоко поводяться з дитиною (застосовують фізичне або психічне насильство, недопустимі методи виховання, принижують людську гідність дитини тощо);
 • є хронічними алкоголіками або наркоманами (ці факти мають бути підтверджені відповідними медичними висновками);
 • вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини (наприклад, залучають її до непосильної праці, заняття проституцією чи злочинною діяльністю), примушують її до жебракування та бродяжництва;
 • засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

     У той же час, недбайливим батькам закон надає шанс відновити втрачені батьківські права, якщо вони кардинально змінили свої життєві цінності та ставлення до власного батьківського обов’язку. Процес поновлення батьківських прав є можливим винятково в судовому порядку. Для того, щоб розпочати судовий процес, людина, яка позбавлена батьківських прав, подає судовий позов із вимогою їх відновлення.

     Які документи потрібно подати до суду?
 • Заява на поновлення батьківських прав
 • Копія рішення суду про позбавлення батьківських прав
 • Копія паспорту заявника
 • Довідка з місця роботи
 • Характеристика з місця роботи
 • Довідка про склад сім’ї
 • Довідка відділу ДВС про відсутність заборгованості по сплаті аліментів
 • Акт обстеження житлових умов
 • Інші документи за необхідністю, які позитивно характеризують заявника
 • характеристики як за місцем роботи, так і за місцем проживання;
 • довідка лікаря, що позивач пройшов курс лікування від алкогольної залежності, психічно здоровий, тощо.
     Підстави за яких поновлення батьківських прав неможливе

     Поновлення батьківських прав неможливе, якщо на час розгляду справи судом дитина досягла повноліття або була усиновлена й усиновлення не скасоване чи не визнане недійсним. Це пов’язано з тим, що відповідно до закону на усиновлення не вимагається згоди батьків, позбавлених батьківських прав, і подібний спір міг би вкрай негативно вплинути на моральний стан дитини і усиновлювачів і негативно відобразитися на їхніх правах і інтересах з урахуванням правових наслідків усиновлення (ст. 232 СК). Разом з тим, при скасуванні судом усиновлення (особи, що мають право вимагати скасування усиновлення, вказані в ст. 240 СК) при наявності встановлених ст. 238 СК підстав не виключене подальше поновлення в батьківських правах кровних батьків дитини, але тільки за наявності необхідних умов і при дотриманні порядку вирішення даного питання.

     Рішення суду про поновлення батьківських прав після набрання ним законної сили суд надсилає державному органу реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини. При поновленні в батьківських правах на підставі рішення суду, що набрало чинності, в актовому записі про народження робиться відмітка: “Батьки (батько, мати) поновлені в батьківських правах на підставі рішення суду” (п. 2.33 Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5).

     У разі відмови в задоволенні позову про поновлення батьківських прав повторно звернутися до суду з таким позовом можна лише через один рік із часу набрання відповідним рішенням суду законної сили. Вказаний річний термін починає спливати з наступного дня після набрання рішенням суду про відмову у поновленні батьківських прав законної сили.

     Рішення суду про відмову у поновленні батьківських прав набирає законної сили після закінчення десятиденного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження (ст. 294 ЦПК), рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом (ст. 223 ЦПК).


     Отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань можна, звернувшись до Немирівського бюро правової допомоги , що знаходиться за адресою: м. Немирів, вул. Гімназійна, 19; тел.(04331) 2-18-10; (097)2246696.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень